Ücret ve Seans Bilgileri
Migren ve ağrılar
Sigara bırakma
Çift / Evlilik sorunları
Panik atak
Yeme sorunları
Sınav stresi
Sosyal uyum / Fobi
Cinsel sorunlar
Uyku bozuklukları
Endişe
Öfke kontrolü
Yas / kayıp terapisi
Ayrılık / boşanma
Konuşma bozuklukları
ANA SAYFA

Anksiyete

Anasayfa

Endişe

Rahatsızlık verici olmakla birlikte endişe hali bedenimizde bulunan alarm sisteminin aktive olmasına bağlıdır ve beyindeki korku merkezinin bilişsel sistemle etkileşimi ile ilişkilidir. Bir insanın kendisini korumakta çok yararlı olan ve gerekli olan bu sistem bazen aşırı derecede aktive olarak gereksiz zamanlarda tetiklenmektedir. Bu tetiklenme sırasında kişi duygunun-düşüncenin-olayın farkında olmayabilir veya olsa bile engellemesinin mümkün olmadığını belirtir.

Endişe halleri normal korunma mekanizması dışında aşırı şiddette, sosyal ve mesleki yaşamı tehdit edecek halde, anlamsız, gereksiz veya duygusal ve sistemik bozukluğa yol açacak şekilde olursa tedavi gereklidir.

Yetişkinlerde rastlanan endişe halleri; panik atak veya panik bozukluklar, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, kaygı kontrol bozukluğu, travma sonrası stres, obsessif-kompulsif bozukluk, nesnel fobiler, eylemsel engellenmeler ve ketlenmeler gibi çeşitli gruplarda incelenebilir.

Terapide psikoanaliz, davranışsal ve bilişsel yaklaşım, hipnoterapi, EMDR, EFT, yüzleştirme, desensitizasyon gibi farklı durumlara özgü terapiler uygulanır. Çoğu kez bütüncül psikoterapi ve hipnoterapi kalıcı etki sağlayabilir. Yurt dışı çalışmalarda farkındalık terapisi de destekleyici ve çözümcü olarak yararlı bulunmuştur.

Başa dön